East Syracuse-Minoa High School’s 2012 fall sports schedule, with all dates and times subject to change. Football
Aug. 31: Indian River (at Carrier Dome), 5 p.m.
Sept. 7: Nottingham, 6:30
Sept. 14: Jamesville-DeWitt, 6:30
Sept. 21: at New Hartford, 7 p.m.
Sept. 28: Fulton, 6:30
Oct. 5: at Chittenango, 7 p.m.
Oct. 12: Fowler, 6:30
Girls Soccer
Sept. 4: Mexico, 4:30
Sept. 6: at Cortland, 7 p.m.
Sept. 11: CBA, 4:30
Sept. 13: at Jamesville-DeWitt, 4:30
Sept. 18: Homer, 4:30
Sept. 21: at Fulton, 7 p.m.
Sept. 25: Fowler (at Corcoran HS), 6 p.m.
Sept. 27: at Mexico, 4:45
Oct. 2: Cortland, 4:30
Oct. 4: at CBA, 7 p.m.
Oct. 5: Solvay, 4:30
Oct. 9: Jamesville-DeWitt, 4:30
Oct. 11: at Homer, 7 p.m.
Oct. 15: Bishop Grimes, 4:30
Oct. 16: Fulton, 4:30
Oct. 18: Fowler, 6:30
Boys Soccer
Sept. 4: at Mexico, 4:45
Sept. 6: Cortland, 6:30
Sept. 8: Wantagh, 10 a.m.
Sept. 11: at CBA, 7 p.m.
Sept. 13: Jamesville-DeWitt, 6:30
Sept. 18: at Homer, 7 p.m.
Sept. 20: Fulton, 6:30
Sept. 25: Fowler, 4:30
Sept. 27: Mexico, 6:30
Oct. 2: at Cortland, 6:30
Oct. 4: CBA, 4:30
Oct. 9: at Jamesville-DeWitt, 4:30
Oct. 11: Homer, 6:30
Oct. 13: at Fayetteville-Manlius, 7 p.m.
Oct. 16: at Fulton, 7 p.m.
Oct. 18: at Fowler, 4:30
Field Hockey
Sept. 6: Homer, 4:15
Sept. 10: Baldwinsville, 6:15
Sept. 11: at Cortland, 4:45
Sept. 13: Weedsport, 4:15
Sept. 17: Liverpool, 6:15
Sept. 19: Cazenovia, 6:15
Sept. 21: at Cato-Meridian, 4:45
Sept. 26: Port Byron, 6:15
Sept. 29: Whitesboro, 10 a.m.
Oct. 1: Auburn, 6:15
Oct. 5: at Homer, 6:30
Oct. 10: Cortland, 6:15
Oct. 12: at Weedsport, 4:30
Oct. 15: at Cazenovia, 4 p.m.
Oct. 17: Cato-Meridian, 6:15
Oct. 19: at Port Byron, 4:30
Boys, Girls Cross Country
Sept. 8: ESM Invitational, 9 a.m.
Sept. 15: at Vernon-Verona-Sherrill Invitational
Sept. 19: at Mexico, 4:45
Sept. 22: at Baldwinsville Invitational, 10 a.m.
Sept. 25: Jamesville-DeWitt, 4:30
Sept. 29: at Rochester McQuaid Invitational, 9 a.m.
Oct. 3: at Fulton, 4:30
Oct. 10: at Cortland, 4:30
Oct. 13: at Manhattan Invitational
Oct. 17: Homer, 4:15
Oct. 20: at Chittenango Invitational, 9 a.m.
Oct. 25: OHSL Freedom Meet at Fulton, 3:30
Nov. 3: Section III Championships at Vernon-Verona-Sherrill
Nov. 10: State Championships at Elma Meadows
Nov. 17: Federation Championships at Bowdoin Park
Girls Tennis
Aug. 30: Mexico, 10 a.m.
Aug. 31: at Cortland, 4 p.m.
Sept. 4: CBA, 4:30
Sept. 6: at Jamesville-DeWitt, 4:30
Sept. 7: Homer, 4:30
Sept. 10: at Fulton, 4:30
Sept. 14: at Mexico, 4:45
Sept. 17: Cortland, 4:30
Sept. 19: at CBA, 4:30
Sept. 21: Jamesville-DeWitt, 4:30
Sept. 24: at Homer, 4:30
Sept. 25: Fulton, 4:30
Boys Golf (Blue)
Home matches at Links at Erie Village
Aug. 23: at Tully, 10 a.m.
Aug. 24: at Cortland, 10 a.m.
Aug. 27: Cortland, 10 a.m.
Aug. 28: at Mexico, 10 a.m.
Aug. 30: Jamesville-DeWitt, 3:30
Sept. 4: ESM Orange, 3:30
Sept. 6: at Homer, 3:30
Sept. 12: at CBA, 3:30
Sept. 17: Mexico (w/Fulton), 3:30
Sept. 19: Chittenango, 3:30
Sept. 20: at Jamesville-DeWitt, 3:30
Sept. 24: Tully, 3:30
Sept. 26: at Fulton, 3:30
Oct. 1: at Homer, 3:30
Oct. 4: Section III Qualifier at Green Lakes
Boys Golf (Orange)
Home matches at Links at Erie Village
Aug. 23: at Tully, 10 a.m.
Aug. 24: at Homer, 10 a.m.
Aug. 27: CBA, 10 am.
Aug. 28: at Cortland, 10 a.m.
Aug. 31: at Chittenango, 10 a.m.
Sept. 4: ESM Blue, 3:30
Sept. 5: Tully, 3:30
Sept. 12: at Phoenix, 3:30
Sept. 14: at CBA, 3:30
Sept. 19: Chittenango (w/LaFayette), 3:30
Sept. 21: at Jamesville-DeWitt, 3:30
Sept. 25: at Chittenango, 3:30
Sept. 27: at LaFayette, 3:30
Oct. 1: Phoenix, 3:30
Oct. 4: Section III Fall Qualifier