Liverpool — Liverpool High School’s 2015-16 winter sports schedule, with all dates and times subject to change.
Boys Basketball
Dec. 1: Baldwinsville, 7 p.m.
Dec. 4: Cicero-North Syracuse, 7 p.m.
Dec. 5: Peppino’s Invitational at Henninger HS, 4:45
Dec. 8: at Auburn, 6:30
Dec. 15: at Nottingham, 6:30
Dec. 18: Corcoran, 7 p.m.
Dec. 22: at Fayetteville-Manlius, 7:15
Dec. 26-27: Rosemary Corcoran Tournament at Bishop Ludden
Jan. 2: at Rochester Aquinas, 4:30
Jan. 5: Henninger, 7 p.m.
Jan. 7: at West Genesee, 7 p.m.
Jan. 11: at Baldwinsville, 6:30
Jan. 16: Auburn, 12:30
Jan. 22: Nottingham, 7 p.m.
Jan. 27: at Corcoran, 6:30
Jan. 29: at Cicero-North Syracuse, 7 p.m.
Feb. 2: Fayetteville-Manlius, 7 p.m.
Feb. 5: Henninger, 7 p.m.
Feb. 9: West Genesee, 7 p.m.
Girls Basketball
Dec. 1: at Baldwinsville, 6:30
Dec. 4: at Cicero-North Syracuse, 6:30
Dec. 8: Auburn, 7 p.m.
Dec. 15: Nottingham, 7 p.m.
Dec. 18: at Corcoran, 6:30
Dec. 22: Fayetteville-Manlius, 7 p.m.
Dec. 23: at Marcellus, 7 p.m.
Jan. 5: at Henninger, 6:30
Jan. 8: West Genesee, 7 p.m.
Jan. 11: Baldwinsville, 7 p.m.
Jan. 13: Cicero-North Syracuse, 7 p.m.
Jan. 15: at Auburn, 6:30
Jan. 22: at Nottingham, 6:30
Jan. 29: Corcoran, 7 p.m.
Feb. 2: at Fayetteville-Manlius, 7:15
Feb. 5: Henninger, 7 p.m.
Feb. 9: at West Genesee, 7 p.m.
Ice Hockey
Home games at Lysander Ice Arena
Nov. 25: Auburn, 3 p.m.
Dec. 1: Baldwinsville, 7 p.m.
Dec. 3: Cortland-Homer, 7 p.m.
Dec. 8: at Fulton, 6 p.m.
Dec. 11-12: at Ontario Bay Tournament
Dec. 16: West Genesee, 7 p.m.
Dec. 23: at Mohawk Valley, 7:15
Dec. 29: Oswego, 3 p.m.
Jan. 5: Cicero-North Syracuse, 7 p.m.
Jan. 12: Fayetteville-Manlius, 7 p.m.
Jan. 15: at Rome Free Academy, 6:45
Jan. 19: Watertown IHC, 7 p.m.
Jan. 22: at Baldwinsville, 7 p.m.
Jan. 26: at Watertown IHC, 7 p.m.
continued — Jan. 28: at Syracuse, 7 p.m.
Jan. 29: Fulton, 7 p.m.
Feb. 2: Mohawk Valley, 7 p.m.
Feb. 5: at West Genesee, 7:30
Feb. 9: Whitesboro, 7 p.m.
Wrestling
Dec. 5: Andersen Tournament at Cicero-North Syracuse, 10 a.m.
Dec. 7: East Syracuse Minoa, 7 p.m.
Dec. 17: West Genesee, 7 p.m.
Dec. 19: Sara Allen Memorial Duals at Groton, 9 a.m.
Dec. 23: at Fayetteville-Manlius, 7 p.m.
Dec. 28-29: Kenneth Haines Memorial Tournament at SUNY-Oswego
Jan. 6: at Auburn, 6:30
Jan. 7: New Hartford, 6 p.m.
Jan. 9: Leo J. Sammon Memorial Tournament at Central Valley, 10 a.m.
Jan. 14: Cicero-North Syracuse, 7 p.m.
Jan. 16: Red Devil Invitational at Vernon-Verona-Sherrill, 10 am.
Jan. 20: at Baldwinsville, 7 p.m.
Jan. 23: Section III Dual Meet at C-NS, 10 a.m.
Jan. 27: at Central Valley Academy, 6 p.m.
Feb. 6: Section III Class AA Meet, 10 a.m.
Feb. 13: Section III Division I Championships at SRC Arena, 10 a.m.
Feb. 26-27: State Championships at Times Union Center, Albany
Boys, Girls Indoor Track
All meets at SRC Arena, unless otherwise noted
Dec. 19: Jack Morse Kickoff Meet, 10 a.m.
Dec. 30-31: Oscar B. Jensen Holiday Relays, 10 a.m.
Jan. 9: George Constantino Memorial, 10 a.m.
Jan. 16: John Arcaro Memorial, 10 a.m.
Jan. 23: Fred Kirschenheiter Memorial, 10 a.m.
Feb. 3: CNY Counties League Championships, 4:30
Feb. 10: Section III Class AA Championships, 4:30
Feb. 24: State Qualifying Meet, 4:30
March 5: State Championships at Cornell University, Barton Hall
Boys Swimming
Dec. 2: at West Genesee, 5 p.m.
Dec. 9: New Hartford, 5 p.m.
Dec. 16: at Auburn, 5 p.m.
Dec. 22: Cicero-North Syracuse, 5 p.m.
Jan. 6: at Baldwinsville, 5 p.m.
Jan. 13: Fayetteville-Manlius, 5 p.m.
Jan. 21: at Syracuse, 5 p.m.
Jan. 27: Jamesville-DeWitt, 5 p.m.
Feb. 3: Oswego, 5 p.m.
continued — Feb. 11-13: Section III Championships at Nottingham HS
March 4-5: State Championships at Erie Community College, Buffalo
Boys, Girls Bowling
Home matches at Flamingo Bowl
Nov. 23: at Auburn, 3:30
Dec. 8: at West Genesee, 3:30
Dec. 10: Fayetteville-Manlius, 3:30
Dec. 15: at Syracuse, 3:30
Dec. 17: Baldwinsville, 3:30
Dec. 22: Cicero-North Syracuse, 3:30
Dec. 29: Auburn, 11 a.m.
Jan. 7: West Genesee, 3:30
Jan. 11: at Fayetteville-Manlius, 3:30
Jan. 14: Syracuse, 3:30
Jan. 20: at Baldwinsville, 3:30
Jan. 27: at Cicero-North Syracuse, 3:30
Feb. 6: Girls Section III Tournament at Strike-N-Spare Lanes, 9 a.m.
Feb. 7: Boys Section III Tournament at Pin-O-Rama, Utica, 9 a.m.
March 5: State Championships at Airport Lanes, Buffalo