Cicero-North Syracuse High School’s 2012 fall sports schedule, with all dates and times subject to change. Football
Aug. 31: Baldwinsville, 7 p.m.
Sept. 7: at Liverpool, 7 p.m.
Sept. 14: at CBA, 6:30
Sept. 21: Corcoran, 7 p.m.
Sept. 29: at Henninger, 1 p.m.
Oct. 5: at West Genesee, 6 p.m.
Oct. 12: Central Square, 7 p.m.
Girls Soccer
Aug. 31: Rome Free Academy, 6:30
Sept. 7-8: at Baldwinsville Kickoff Classic
Sept. 13: at Fayetteville-Manlius, 5 p.m.
Sept. 18: West Genesee, 6:30
Sept. 22: Rochester Mercy, 3 p.m.
Sept. 25: at Liverpool, 6:30
Oct. 5: Fayetetville-Manlius, 6:30
Oct. 9: Oswego, 6:30
Oct. 11: at West Genesee, 7 p.m.
Oct. 13: at Central Square, 3:30
Oct. 16: Baldwinsville, 6:30
Oct. 18: at Auburn, 6:30
Oct. 19: at Rome Free Academy, 6 p.m.
Boys Soccer
Aug. 31: at Utica Proctor, 11 a.m.
Sept. 5: at Central Square, 7 p.m.
Sept. 7-8: C-NS Optimist Tournament (F-M, McQuaid, Aquinas)
Sept. 11: Liverpool, 6:30
Sept. 15: Tournament at OCC
Sept. 20: Auburn, 6:30
Sept. 25: Fayetteville-Manlius, 4:30
Sept. 27: at Baldwinsville, 6 p.m.
Oct. 2: Oswego, 6:30
Oct. 4: at Liverpool, 7 p.m.
Oct. 9: Nottingham, 6:30
Oct. 11: West Genesee, 6:30
Oct. 15: Whitesboro, 6:30
Oct. 16: at Corcoran, 6 p.m.
Oct. 18: at West Genesee, 7 p.m.
Girls Volleyball
Sept. 4: at Henninger, 5:30
Sept. 6: Baldwinsville, 6:30
Sept. 10: at Liverpool, 5:30
Sept. 14: West Genesee, 6:30
Sept. 15: at Liverpool Tournament, 8 a.m.
Sept. 18: at Corcoran, 5 p.m.
Sept. 21: Oswego, 6 p.m.
Sept. 25: Liverpool, 6:30
Sept. 27: at Baldwinsville, 6:30
Sept. 29: at Baldwinsville Fall Swing, 9 a.m.
Oct. 2: Fayetteville-Manlius, 6:30
Oct. 4: at Central Square, 6:30
Oct. 11: Nottingham, 6:30
Oct. 16: Henninger, 6:30
Oct. 18: at West Genesee, 6:30
Oct. 20: at Pittsford Sutherland Tournament, 9 a.m.
Oct. 23: Auburn, 6:30
Boys Volleyball
Aug. 30: at Webster Schroeder, 4 p.m.
Aug. 30: Penfield (at Webster Schroeder), 6 p.m.
Aug. 31: Midlakes, noon
Sept. 13: at Fayetteville-Manlius, 6:30
Sept. 17: Fowler, 6:30
Sept. 19: Central Square, 6:30
Sept. 24: at Liverpool, 5:30
Sept. 28: Oswego, 6:30
Oct. 1: Jamesville-DeWitt, 6:30
Oct. 3: Fayetteville-Manlius, 6:30
Oct. 5: at Baldwinsville, 6:30
Oct. 8: at Penfield Tournament, 8:30 a.m.
Oct. 10: at Fowler, 6 p.m.
Oct. 15: at Central Square, 6:30
Oct. 20: Baldwinsville, 11 a.m.
Oct. 22: Liverpool, 6:30
Oct. 24: at Oswego, 6 p.m.
Field Hockey
Sept. 6: at Baldwinsville, 4:30
Sept. 12: at Fayetteville-Manlius, 7 p.m.
Sept. 14: Auburn, 7 p.m.
Sept. 18: Liverpool, 7 p.m.
Sept. 20: at Rome Free Academy, 6:30
Sept. 24: at Port Byron, 4:30
Sept. 25: Baldwinsville, 7 p.m.
Sept. 27: at Cortland, 6 p.m.
Oct. 3: Fayetteville-Manlius, 7 p.m.
Oct. 5: at Auburn, 4:30
Oct. 11: Rome Free Academy, 7 p.m.
Oct. 18: at Liverpool, 7 p.m.
Boys, Girls Cross Country
Sept. 12: at Fayetteville-Manlius, 4:30
Sept. 19: Corcoran, 4:30
Sept. 26: at Nottingham, 4 p.m.
Oct. 3: Liverpool, 4:30
Oct. 10: at Baldwinsville, 4:30
Oct. 24: CNYCL National Meet at Baldwinsville, 4:30
Nov. 3: Section III Championships at Vernon-Verona-Sherrill
Nov. 10: State Championships at Elma Meadows
Nov. 17: Federation Championships at Bowdoin Park
Girls Tennis
Aug. 30: at Baldwinsville, 4:30
Sept. 4: West Genesee, 4:30
Sept. 6: at Oswego, 4:30
Sept. 11: Corcoran, 4 p.m.
Sept. 13: at Auburn, 4:30
Sept. 18: Liverpool, 4 p.m.
Sept. 20: at Henninger, 4 p.m.
Sept. 24: Rome Free Academy, 4:30
Sept. 25: at Central Square, 4 p.m.
Sept. 27: Fayetteville-Manlius, 4:30
Girls Swimming
Home meets at Le Moyne College
Sept. 14: at Jamesville-DeWitt, 5 p.m.
Sept. 18: at New Hartford, 5:30
Sept. 25: at Nottingham, 5 p.m.
Sept. 28: at West Genesee, 5 p.m.
Oct. 2: Fayetteville-Manlius, 7 p.m.
Oct. 4: at Liverpool, 5 p.m.
Oct. 11: Baldwinsville, 7 p.m.
Oct. 15: Rome Free Academy, 7 p.m.
Oct. 17: at Auburn, 5 p.m.
Oct. 19: Oswego, 7 p.m.
Boys Golf (Blue)
Home matches at Beaumont CC
Aug. 29: Central Square, 10 a.m.
Aug. 30: at Liverpool, 3:30
Sept. 4: C-NS Green, 3:30
Sept. 6: Henninger, 3:30
Sept. 10: West Genesee, 3:30
Sept. 11: Baldwinsville, 3:30
Sept. 14: at Central Square, 3:30
Sept. 18: Fayetteville-Manlius, 3:30
Sept. 19: C-NS Green (w/Oswego), 3:30
Sept. 24: at Auburn, 3:30
Sept. 26: Liverpool, 3:30
Sept. 28: C-NS Green, 3:30
Oct. 1: at Henninger, 3:30
Oct. 3: Section III Tournament at Green Lakes
Boys Golf (Green)
Home matches at Beaumont CC
Aug. 29: Central Square (w/Oswego), 10 a.m.
Aug. 30: at West Genesee, 11 a.m.
Sept. 4: C-NS Blue, 3:30
Sept. 6: at Baldwinsville, 3:30
Sept. 10: Henninger, 3:30
Sept. 12: Liverpool, 3:30
Sept. 14: West Genesee, 3:30
Sept. 17: at Henninger, 3:30
Sept. 19: C-NS Blue, 3:30
Sept. 24: Baldwinsville, 3:30
Sept. 26: West Genesee, 3:30
Sept. 28: C-NS Blue, 3:30
Oct. 1: Baldwinsville, 3:30
Oct. 3: Section III Tournament at Green Lakes