Quantcast

B'ville awards athletes at annual ceremony

The Baldwinsville Central School District held its annual athletic awards ceremony on June 8 to honor outstanding fall, winter and spring athletes from the 2010-11 school year, as well as several members of the community. The following awards were presented during the evening:

Outstanding team player award - fall

    Cheerleading, Kayla Thibauld

Cross Country (Boys), Alec Peinkofer

Cross Country (Girls), Mallory Warner

Field Hockey, Lindsay Varga

Football, Jacob Margrey

Golf (Boys), Lucas Ciulla

Gymnastics, Virginia Kamide

Soccer (Boys), Benjamin Ramin

Soccer (Girls), Jacqueline Firenze, Amanda Ingersoll

Swimming (Girls), Christa Waldecker

Tennis (Girls), Rachel Taylor

Volleyball (Boys), Kyle Lattanzio, Matthew McKee

Volleyball (Girls), Brianna Stewart

Outstanding team player award - winter

    Basketball (Boys), William Hython, Kevin Roy

Basketball (Girls), Claire Monnat, Margaret Monnat

Bowling (Boys), Ryan Zbikowski

Bowling (Girls), Anne Peterson

Cheerleading, Krista Brower

Ice Hockey, Parker Ferrigan

Indoor Track (Boys), Jonathan Hingre

Indoor Track (Girls), Sierra Earle

Swimming (Boys), Daniel Burke

Wrestling, Antonio Peck

Outstanding team player award - spring

    Baseball, Brett Charbonneau

Crew, Kari Tomeny

Golf (Girls), Lauren Petty

Lacrosse (Boys), Stephen Mitchell

Lacrosse (Girls), Amanda Ingersoll, Kathleen Sullivan

Softball, Kaitlyn Massett

Tennis (Boys), Thomas Hamm

Track and Field (Boys), Andrew Hoover

Track and Field (Girls), Gina Carnovale

Spirit Award

    Emily Brissenden

Alexis Czyz

Sierra Earle

Theodore Kaminski

Matthew McKee

David Middlemore

Kevin Pregent

Maggy Reilly

Erin Ward

James R. Brink Sportsmanship Awards

    Sean Coyne

Meghan Cuddy

Kevin Cullen

Danielle DePaulis

Emily Hand

Jonathan Hingre

Thomas Lefancheck

Kaitlyn Massett

Stefan Merchant

David Middlemore

Erica Miller

Stephen Mitchell

Kyle Mulligan

Brianna O'Brien

Ethan Pacheck

Antonio Peck

Joseph Shaheen

Mark Stanard

Christopher Thayer

Lana Vecchiarelli

John Arcaro Service Award

    Anna Andris

Tyler Candee

Calvin Craig, III

Amanda Ingersoll

Amanda Klein

James Lang

Michael St. John

Taylor Ventre

Elizabeth Wisely

James S. Pelcher Coaches' Award

    Nicole Bourdon

Kathryne Burke

Matthew Calnan

Kelly Carr

0
Vote on this Story by clicking on the Icon

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment