Quantcast

B'ville elementary schools track meet results

The Baldwinsville Central School District held its annual district-wide elementary school track meet for fourth- and fifth-graders on June 10 at Pelcher/Arcaro Stadium.

Students from Elden, McNamara, Palmer, Reynolds and Van Buren elementary schools, as well as St. Mary's Academy, competed in eight events.

The winners were:

50-Meter Dash

    Boys

First Place -- Justin Goodridge, Palmer

Second Place -- Jason Kenneweg, Reynolds

Third Place -- Evan Smith, Van Buren

Girls

First Place -- Laura Kick, Reynolds

Second Place -- Addison Hornsey, Palmer

Third Place -- Victoria Norton, Elden

100-Meter Dash

    Boys

First Place -- Tyler Forhan, Elden

Second Place - Peter Fiorini, Elden

Third Place -- Jack Buis, Reynolds

Girls

First Place -- Nimani Skipp, McNamara

Second Place -- Lauren Goodrum, Palmer

Third Place -- Christina Bartelli, Reynolds

200-Meter Dash

    Boys

First Place -- Adam Tretowicz, Palmer

Second Place -- Scott Ferran, Elden

Third Place -- Connor D'Arrigo, Palmer

Girls

First Place -- Shannon Lauko, Van Buren

Second Place -- Madison Dickter, McNamara

Third Place -- Gabrielle Piontkowski, McNamara

400-Meter Dash

    Boys

First Place -- Mike Brussel, Van Buren

Second Place -- James Duggan, McNamara

Third Place -- Cole Peters, Elden

Girls

First Place -- Maria Henwood , Van Buren

Second Place -- Sara Goodwin, Reynolds

Third Place -- Michelle Eubank, McNamara

800-Meter Dash

    Boys

First Place -- Alex Robinson, St. Mary's Academy

Second Place -- Patrick Kelly, McNamara

Third Place -- David Abraham, Elden

Girls

First Place -- Mia Bolton, Elden

Second Place - Shylea Dukat, St. Mary's Academy

Third Place -- Kayla Sweeney, Van Buren

Long Jump

    Boys

First Place -- Ben Dwyer, St. Mary's Academy

Second Place -- Mark Dickson, Elden

Third Place -- David Steria, St. Mary's Academy

Girls

First Place -- Chloe Lynch, Van Buren

Second Place -- Liz Wiecek, Elden

Third Place -- Natalie Farnett, McNamara

Relay

    Boys

First Place -- Elden

Second Place -- Palmer

Third Place -- Reynolds

Girls

First Place -- Van Buren

Second Place -- McNamara

Third Place -- Elden

Softball Throw

    Boys

First Place -- Billy Tedesco, Palmer

Second Place -- Carson Hayes, Palmer

Third Place -- Mitch Warren, Van Buren

Girls

First Place -- Nadea Davis, Reynolds

Second Place -- Abby Monica, Elden

Third Place -- Mackenzie Streeter, McNamara

0
Vote on this Story by clicking on the Icon

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment