Quantcast

Choppy waters: Boat enthusiasts come out in waves despite high winds

Best Launch -- Preserved: none

Best Launch -- Restored: Tish Cook, 1909 Mullins named Dora Doll

Best Outboard & Motor -- Preserved: Dave Blum, 1956 Penn Yan named Tess

Best Outboard & Motor -- Restored: Howard Hopson, 1959 Century

Best Race Boat -- Preserved: none

Best Race Boat -- Restored: Steve Shehadi, 1971 Karlesen named Fleetwing

Best Antique Runabout -- Preserved: none

Best Antique Runabout -- Restored: Bruce Broschard, 1931 Chris Craft named Hours and Ours

Best Classic Runabout -- Preserved: Don Emery, 1951 Chris Craft named Woodwind

Best Classic Runabout -- Restored: Dr. Harold Purdy, 1955 Greavette named Pocahontas

Best Sailing Craft - Preserved: Hamilton Fish, 1969 Wright named Rampage

Best Sailing Craft -- Restored: none

Best Antique Utility -- Preserved: Dr. Michael Paciorek, 1937 Hutchinson named Summerland

Best Antique Utility -- Restored: none

Best Classic Utility -- Preserved: Donald Ploetner, 1960 Chris Craft

Best Classic Utility -- Restored: Clifford Wolfe, 1956 Chris Craft named Cliff's Skiff

Best Non-Powered Early Contemporary Boat: none

Best Powered Early Contemporary Boat: Mike Moyer, 1982 Hackercraft named Past Fast

Best Non-Powered Late Contemporary Boat: John Watkins, 1987 Walker named Tornado US 746

Best Powered Late Contemporary Boat: William Eberhardt, 1996 Vistory named Swift

Best Outboard Motor: none

Best Unmounted Engine: Ron Muir, 1949 Mercury KF7

Best Canadian-Built Boat: Joe Gartner, 1958 Shepherd named GG

S. Giovannetti Award -- Best Land Display: Bill Karr, 1959 Parsons named Lake 'n' Sea

K. Laitenberger Award: Craig Benson, 1936 Chris Craft named Time Sleuth

Best Bilge and Engine Compartment

Best Finger Lakes-Built Boat: Brad Wirth, 1950 Penn Yan named Boppy

Best Historic Craft: none

Century Marque: Susan and Bill Kiesel, 1950 Century named Lebaron

Chris-Craft Marque: Jim Denning, 1954 Chris Craft named Miss Hallie

Gar Wood Marque: Steve Shehadi, 1931 Garwood named Miss Lucia

Hacker Craft Marque: Ed Ritter, 1928 Hacker Craft named Wilma C

Lyman Marque: Dr. Timothy Fallon, 1970 Lyman named Mi-Goh-Tu

Best Large Craft -- Restored: Gil and Maggie Grant, 1960 Chris Craft named Wooden Lady

Non-judged awards

Newton White Award: The Carmen Family

Dock Master's Award: Bob Freund

Land Master's Award:

People's Choice Award: Pocahontas - The Purdy Family

Peter Wiles Award: The Wirth Family

Syd Marsden Award: The Rubenstein Family

Wendy Fetridge Award:

0
Vote on this Story by clicking on the Icon

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment